نه استراتژی بهبود وضعیت برای مهندسان مکانیک

مهارت های مهندسی

مقدمه

همیشه شاهد اخراج عمده ی کارکنان شرکت ها در طول رکودهای اقتصادی دوره ای هستیم. چه کارهایی باید انجام دهید تا به یک مهندس حرفه ای تبدیل شوید و به صورت بلند مدت بتوانید در مقابل اتفاقات این چرخه ی رقابت ایستادگی کنید؟ در اینجا به تعدادی نکته از کارل ویث اشاره می کنیم. او مدیر آموزش دپارتمان توسعه ی مهندسی حرفه ای در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون است.

 

1- آموزش کسب و کار

استراتژی اصلی کسب و کار چیست؟ چگونه درآمدهای شرکت بدست می آیند؟ و چه چیزهایی منابع کلیدی رشد هستند؟ همواره به دنبال فرصتی برای کار با سطوح مختلف واحد های تجاری در شرکت خود باشید. واحدهایی مانند منابع انسانی، فروش، بازاریابی و خدمات مشتریان. همینطور ممکن است شرکت شما دوره های کوتاه مدتی برای آموزش کسب و کار و چگونگی فعالیت های مالی مختلف برگزار کند. هرگز این فرصت ها را برای یادگیری از دست ندهید.

آموزش کسب و کار
آموزش کسب و کار

 

2- ایجاد یک رابطه ی عمیق با مشتریان خود

همیشه به دنبال درک چگونگی کسب و کار مشتریان خود باشید. به دنبال فهمیدن پاسخ این سوال باشید که چگونه مشتریانتان درآمد کسب می کنند. می توانید از آن ها بخواهید به شما اجازه ی دسترسی و بازدید از بخش فروش را بدهند. همیشه مشتاق فهم نیاز های آن ها باشید. به طور منظم انتشارات اقتصادی را بخوانید و سعی کنید آنچه تحلیلگران صنعت می گویند درک کنید.

رابطه ی عمیق با مشتریان خود
رابطه ی عمیق با مشتریان خود

 

3- زنجیره ی تامین بالادست را بیاموزید

ورودی ها و تولیدکنندگان منابع ورودی به صنعت خود را بشناسید. با گزینه های مختلفی که می توانید وارد صنعت خود کنید آشنا شوید. در تلاش برای دستیابی به بالاترین تکنولوژی در صنعت خود و سایر زمینه های مربوط به آن باشید.

زنجیره ی تامین بالادست
زنجیره ی تامین بالادست

 

4- آموزش را متوقف نکنید

دانشگاه شما را بدون آمادگی برای برخورد با مسائل و چالش های مختلف رها کرده است (این یک حقیقت است!). تبدیل شدن به یک فرد موثر با قدرت ارتباطی بالا، عضوی از یک تیم و یا مدیر پروژه، باید هدفی باشد که شما به دنبال آن هستید. با گشتن به دنبال توسعه ی مهارت های نرم افزاری و فنی خود نه تنها موجب رشد حرفه ای شما می شود، بلکه ابعاد تازه ای را به شما نشان می دهد که حتی از آن ها اطلاعی نداشته اید.

آموزش را متوقف نکنید
آموزش را متوقف نکنید

 

5- مهارت های فنی خود را بروز نگه دارید

به صورت فعال در یک جامعه ی حرفه ای شرکت کنید. این جامعه می تواند مجازی و آنلاین باشد. آنچه یاد می گیرید را با همکاران خود در محیط کار به اشتراک بگذارید. اگر گروه کاری شما یک باشگاه یا حلقه ی مطالعه ندارد خودتان یکی را ایجاد کنید. انجمن های فنی و مهندسی نیز گاها دوره های کوتاه مدت یادگیری ارائه می دهند. دانشگاه هایی که در زمینه ی آموزش تخصص شما فعال هستند را جستجو کنید.

مهارت های فنی خود را بروز نگه دارید
مهارت های فنی خود را بروز نگه دارید

 

6-یک مربی پیدا کنید

مهندسان همیشه فکر می کنند می توانند کارها را به تنهایی و مستقل انجام دهند. یک مربی در درون سازمان پیدا کنید که بتواند به شما پیشنهادات ارزشمندی بدهد و از شما پشتیبانی کند. مهم تر از داشتن اعتبار فنی، مربی شما باید مهارت هدایت سازمان را داشته باشد. مهندسی را بیابید که وقتی مدیران مالی و یا مشتری ها به دنبال یافتن پاسخ های خود هستند به سراغ او می روند.

 

7- به دنبال کارهای چالش برانگیز باشید

عبارت “کار معلق مانده” فرصتی است برای به چالش کشیدن دانش، مهارت های مهندسی و خلاقیت شما در راهی جدید. کارها و وظایف چالش برانگیز شما را از منطقه ی راحتیتان خارج می کند و به شما فرصتی می دهد تا دوباره آمادگی خود را بدست آورید.

کارهای چالش برانگیز
کارهای چالش برانگیز

 

8- عملکرد خود را نقد کنید

مهارت های خود را تمرین کنید و سعی کنید در مورد روند پیشرفت خود واقع بینانه بیاندیشید. توانایی های جدید بسادگی بدست نمی آیند و کسانی که به دنبال بهبود شرایط خود هستند از فرصت های مختلف برای تیز کردن چاقوی مهارت های خود و گسترش دانش خود استفاده می کنند.

 

9-  درباره ی گام بعدی خود در تحصیل فکر کنید

شما بدون داشتن مدرک تحصیلی به مراتب بالا نخواهید رسید، پس باید شروع به برنامه ریزی کنید. چند سال تجربه ی کاری به شما این اجازه را می دهد تا بهترین استفاده را از فرصت های یادگیری بکنید و دوباره از آموزش های دانشگاهی لذت ببرید.

 


کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا (کلیک کنید)

 

دیدگاهتان را بنویسید