جاوا اسکریپت چیست و کجا استفاده می شود؟

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری بسیار قدرتمند است. جاوا اسکریپت عمدتا برای افزایش تعامل کاربر با صفحه وب استفاده می شود. به عبارت دیگر، شما می توانید با کمک آن صفحه وب خود را پر جنب و جوش و تعاملی کنید. جاوا اسکریپت همچنین به طور گسترده ای در توسعه بازی و توسعه برنامه های موبایل استفاده می شود.

JavaScript یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری است، به این معنی که کد منبع بیش از آنکه در سرور وب باشد، توسط مرورگر وب مشتری پردازش می شود. این بدان معنی است که توابع جاوا اسکریپت می توانند پس از بارگیری یک صفحه وب بدون برقراری ارتباط با سرور، اجرا شوند. به عنوان مثال، یک تابع JavaScript ممکن است قبل از ارسال یک فرم وب را بررسی کند تا مطمئن شود که تمام قسمتهای مورد نیاز پر شده است. کد جاوا اسکریپت می تواند پیام خطایی را قبل از انتقال هرگونه اطلاعات به سرور، ایجاد کند.

مانند زبان های نوشتاری سمت سرور، مانند PHP و ASP، کد جاوا اسکریپت را می توان در هر کجای HTML یک صفحه وب وارد کرد. با این حال، فقط خروجی کد سمت سرور در HTML نمایش داده می شود، در حالی که کد جاوا اسکریپت به طور کامل در منبع صفحه وب قابل مشاهده است. همچنین می تواند در یک پرونده جداگانه JS مورد ارجاع قرار گیرد که ممکن است در مرورگر نیز مشاهده شود.

 

تاریخچه جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت توسط Brendan Eich در سال 1995 ساخته شد، که در Netscape، یک مرورگر محبوب آن زمان ظاهر شد.

برندن ایچ
برندن ایچ

این زبان در ابتدا Live Script نامیده می شد و بعداً به JavaScript تغییر نام یافت. بسیاری از برنامه نویسان وجود دارند که فکر می کنند JavaScript و Java یکسان هستند. در واقع، جاوا اسکریپت و جاوا بسیار بی ارتباط هستند. جاوا یک زبان برنامه نویسی بسیار پیچیده است در حالی که جاوا اسکریپت فقط یک زبان برنامه نویسی است. نحو این زبان بیشتر تحت تأثیر زبان برنامه نویسی C است.

 

این سه زبان برنامه نویسی برای ایجاد صفحات وب مدرن با هم کار می کنند.

javascript،html،css

 

 • HTML یا زبان علامت گذاری متن فرعی، که برای قرار دادن محتوا در یک صفحه استفاده می شود. این امکان را می دهد مواردی مانند متن، تصاویر، پیوندها، و حتی فیلم ها را شامل شود. به عنوان مثال، HTML به شما امکان می دهد یک دکمه ورود به سیستم را در یک موقعیت خاص در صفحه وب خود قرار دهید.
 • CSS، که برای سبک دادن به محتوای درج شده با استفاده از HTML استفاده می شود. با دنبال کردن مثال بالا، CSS به شما امکان می دهد شکل، اندازه، رنگ و سبک دکمه ورود به سیستم را که با HTML اضافه کرده اید تغییر دهید.
 • JavaScript به شما امکان می دهد عناصر وب معمولی را بگیرید و آنها را تعاملی کنید. می تواند در کنار HTML و CSS شما استفاده شود و ابزاری فوق العاده مهم برای هر توسعه دهنده وب است.

 

جاوا اسکریپت برای چه استفاده می شود؟

JavaScript عمدتا برای برنامه های تحت وب و مرورگرهای وب استفاده می شود. اما جاوا اسکریپت فراتر از وب در نرم افزار، سرورها و کنترل های سخت افزاری تعبیه شده نیز استفاده می شود. در اینجا برخی موارد اساسی است که JavaScript برای آنها استفاده می شود:

 1. افزودن رفتار تعاملی به صفحات وب

جاوا اسکریپت به کاربران امکان می دهد با صفحات وب ارتباط برقرار کنند. تقریباً هیچ محدودیتی برای کارهایی که می توانید با JavaScript در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد – این فقط چند نمونه است:

 • افزودن پيغام هاي متحرك و متغيير در نوار وضعيت مرورگر.
 • بررسي محتويات يك پرسش نامه و انجام عمليات لازم بر روي آن قبل از ارسال پرسش نامه به سوي سرويس دهنده.
 • نمايش پيغام دلخواه براي كاربر، چه داخل صفحه وب و چه از طريق پنجره هاي هشدار.
 • ساخت انيميشن و يا تصاويري كه در اثر حركت يا كليك كردن ماوس تغيير مي يابد.
 • تشخيص نوع مرورگر و نمايش دادن مطالب بر اساس آن.
 • قرار دادن ساعت ها يا همان زمان سنج هاي زيبا در صفحات وب.
 • ايجاد Background زيبا براي صفحات وب.
 • ايجاد Navigator Bar در صفحات وب.
 • تشخيص برنامه هاي اتصالي نصب شده و هشدار به كاربران، در صورت نياز به يك برنامه اتصالي خاص.

      2. ایجاد برنامه های وب و تلفن همراه

توسعه دهندگان می توانند از چارچوب های مختلف جاوا اسکریپت برای توسعه و ساخت برنامه های وب و تلفن همراه استفاده کنند. چارچوب های جاوا اسکریپت مجموعه ای از کتابخانه های کد این زبان است که کدهای از پیش نوشته شده را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا از آنها برای ویژگی ها و وظایف برنامه نویسی معمول استفاده کنند – به معنای واقعی یک چارچوب برای ساخت وب سایت ها یا برنامه های وب.

 1. ساخت وب سرورها و توسعه برنامه های سرور

فراتر از وب سایت ها و برنامه ها، توسعه دهندگان همچنین می توانند از جاوا اسکریپت برای ساختن وب سرورهای ساده و توسعه زیرساخت های back-end با استفاده از Node.js.

 1. توسعه بازی

می توانید برای ایجاد بازی های مرورگر از جاوا اسکریپت نیز استفاده کنید. این یک روش عالی برای توسعه دهندگان ابتدایی است تا مهارتهای جاوا اسکریپت خود را تمرین کنند.

 

چگونه جاوا اسکریپت را اجرا کنیم؟

JavaScript به عنوان یک زبان برنامه نویسی نمی تواند به تنهایی اجرا شود. در حقیقت، مرورگر وظیفه اجرای کد جاوا اسکریپت را بر عهده دارد. هنگامی که یک کاربر صفحه HTML با این زبان را درخواست می کند، اسکریپت به مرورگر ارسال می شود و اجرای آن به عهده مرورگر است. مزیت اصلی جاوا اسکریپت این است که همه مرورگرهای وب مدرن از آن پشتیبانی می کنند. بنابراین، شما نگران این نیستید که آیا بازدید کننده سایت شما از Internet Explorer ،Google Chrome ،Firefox یا هر مرورگر دیگری استفاده می کند، جاوا اسکریپت پشتیبانی خواهد شد. همچنین، JavaScript روی هر سیستم عاملی از جمله ویندوز، لینوکس یا مک قابل اجرا است. بنابراین، این زبان تحت وب بر معایب اصلی (VBScriptاکنون منسوخ شده) که فقط به اینترنت اکسپلورر و ویندوز محدود می شود، غلبه می کند.

 

ابزار مورد نیاز شما

برای شروع ، به یک ویرایشگر متن برای نوشتن کد خود و به یک مرورگر برای نمایش صفحات وب توسعه یافته نیاز دارید. می توانید از ویرایشگر متن دلخواه خود از جمله Notepad ++ ، Visual Studio Code ، Sublime Text ، Atom یا ویرایشگر متن دیگری که از آن راحت هستید استفاده کنید. می توانید از هر مرورگر وب از جمله Google Chrome ، Firefox ، Microsoft Edge ، Internet Explorer و غیره استفاده کنید.

 

یک برنامه ساده جاوا اسکریپت

اگر کد JavaScript خود را در خود سند HTML نگه دارید ، باید همه کد JavaScript خود را در برچسب <script> و <script/> قرار دهید. این به مرورگر شما کمک می کند کد جاوا اسکریپت شما را از بقیه کد متمایز کند. از آنجا که زبانهای برنامه نویسی سمت مشتری نیز وجود دارد (مثال: VBScript) ، توصیه می شود زبان اسکریپت نویسی مورد استفاده خود را مشخص کنید. شما باید از مشخصه type در برچسب <script> استفاده کنید و مقدار آن را به این صورت روی text / JavaScript تنظیم کنید:


<script type="text/javascript">


<html>
<head>
<title>My First JavaScript code!!!</title>
<script>
alert("Hello World");
</script>
</head>
<body>
</body>
</html>

 

نتیجه گیری:

JavaScript یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری است که توسط Brendan Eich ساخته شده است.

JavaScript را می توان روی هر سیستم عامل و تقریباً همه مرورگرهای وب اجرا کرد.

برای نوشتن کد JavaScript و یک مرورگر برای نمایش صفحه وب خود به یک ویرایشگر متن نیاز دارید.


کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید