نرم افزار بلندر چیست و چه کاربردی دارد؟

Blender چیست؟

نرم افزار بلندر مجموعه ای از نرم افزارهای گرافیکی رایانه ای سه بعدی رایگان و منبع باز است که برای ایجاد فیلم های متحرک، جلوه های بصری، هنر، مدل های چاپ شده سه بعدی، موشن گرافیک، برنامه های سه بعدی تعاملی، واقعیت مجازی و بازی های رایانه ای استفاده می شود. از ویژگی های Blender می توان به مدل سازی سه بعدی، باز کردن اشعه ماورا بنفش، تکسچر، ویرایش گرافیکی شطرنجی، تقلب و پوست اندازی، شبیه سازی مایعات و دود، شبیه سازی ذرات، شبیه سازی بدنه نرم، مجسمه سازی، متحرک سازی، جابجایی مسابقه، رندر، موشن گرافیک، ویرایش فیلم و ترکیب بندی اشاره کرد.

Blender به زبان C ،C ++ و Python نوشته شده است و به کاربر اجازه می دهد پسوندهای سفارشی را برای Blender به هر یک از آن زبانهای برنامه نویسی بنویسد.

Blender به زبان ساده

Blender یک برنامه گرافیکی رایانه ای است که به شما امکان می دهد با استفاده از هندسه سه بعدی تصاویر و انیمیشن های با کیفیت بالا تولید کنید.

بلندر
نرم افزار بلندر

تاریخچه Blender

در سال ۱۹۸۸، شرکت انیمیشن هلندی NeoGeo توسط Ton Roosendaal تاسیس شد. NeoGeo به سرعت به بزرگترین شرکت انیمیشن سه بعدی هلند و یکی از برجسته ترین خانه های انیمیشن در اروپا تبدیل شد.

نمونه کارهایی که با Blender انجام شده اند:


طراحی بازی

توضیحات بیشتر در مورد Blender

قبلاً فقط نتایج این کار را در فیلم های انیمیشن بلند یا شوهای تلویزیونی با بودجه بالا می دیدید. این روزها همه گیرتر است. گرافیک های سه بعدی کامپیوتری همه جا هستند. تقریباً هر نمایش مهم سینمایی و تلویزیونی شامل نوعی گرافیک و انیمیشن کامپیوتری سه بعدی است. (حتی رویدادهای ورزشی! به انیمیشن هایی که امتیازها یا نام بازیکنان را نشان می دهد بسیار توجه کنید.)

و این فقط فیلم و تلویزیون نیست؛ گرافیک سه بعدی نقش اصلی را در بازی های ویدیویی، طراحی صنعتی، تجسم علمی و معماری بازی می کند.

نرم افزار بلندر
نرم افزار بلندر

ویژگی های اصلی Blender

بلندر دارای برخی از ویژگی های شگفت انگیز است مانند تولید محتوای سه بعدی مخلوط کن طیف گسترده ای از ابزارهای ضروری را فراهم می کند که شامل مدل سازی، رندر، انیمیشن و جعل، ویرایش ویدئو، VFX، ترکیب بندی، ساخت متن و بسیاری از اشکال شبیه سازی است. ابزار مخلوط کن ابزاری کراس پلتفرم است که با همکاری یک رابط کاربری گرافیکی OpenGL یکنواخت در همه سیستم عامل های بزرگ ساخته شده است. همچنین با اسکریپت های پایتون قابل تنظیم است. و دارای معماری سه بعدی با کیفیت بالا است که امکان ایجاد سریع و کارآمد گردش کار را فراهم می کند.

بلندر
نرم افزار بلندر

مزایای Blender

یکی از مواردی که Blender را در مقایسه با سایر نرم افزارهای مشابه ۳D متفاوت و خاص می کند این است که این نرم افزار بدون هزینه و به صورت رایگان در دسترس است و این نرم افزار رایگان و منبع باز است.رایگان بودن و منبع باز بودن، به این معنی است که نه تنها می توانید به وب سایت Blender بروید و هم اکنون بدون پرداخت هزینه، کل برنامه را بارگیری کنید، بلکه می توانید منبع را نیز به صورت رایگان بارگیری کنید، یا کد، برنامه را تشکیل می دهد.

برای اکثر برنامه ها، کد منبع یک راز بسیار محافظت شده و کاملاً محافظت شده است که فقط افراد خاصی می توانند آن را ببینند و اصلاح کنند. اما Blender منبع باز است، بنابراین هر کسی می تواند کد منبع برنامه را ببیند و تغییراتی در آن ایجاد کند. مزیت این است که می توان به جای داشتن برنامه در پشت برنامه و کلید، Blender را در سراسر دنیا توسط برنامه نویسان (و حتی غیر برنامه نویسان) بهبود بخشید!

نقاط قوت

بخاطر این نقاط قوت، بلندر یک برنامه ایده آل برای شرکتهای کوچک انیمیشن، هنرمندان سه بعدی مستقل، فیلمسازان مستقل، دانشجویان است که شروع به یادگیری در مورد گرافیک سه بعدی رایانه و علاقه مندان به گرافیک رایانه است.

همچنین در استودیوهای بزرگتر انیمیشن، جلوه های تصویری و بازی های ویدیویی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا اصلاح آن نسبتاً آسان است، دارای یک تیم توسعه دهنده بسیار پاسخگو است و نیازی به سردرد مجوزهای سرور نیست.

بلندر چیست؟

Blender در مقایسه با دیگر نرم افزار های گرافیکی

Blender، مانند بسیاری دیگر از برنامه های گرافیکی سه بعدی رایانه ای ، درک شهرت آن برای کاربران جدید بسیار مشهور بوده است. در عین حال، Blender همچنین به این دلیل شناخته شده است که به کاربران باتجربه اجازه می دهد ایده های خود را به سرعت زنده کنند. خوشبختانه، با کمک بهبودهای منظم در هر نسخه جدید Blender، رفع این شکاف بسیار راحت تر می شود.

چه کسی می تواند از Blender استفاده کند؟

Blender منابع گسترده ای دارد که تقریباً برای هر نوع خروجی در رسانه ها ایده آل می کند. توسط افراد و استودیوهای سراسر جهان برای پروژه های آماتور، تبلیغات و فیلم های سینمایی استفاده می شود.


عضویت در کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا

دیدگاهتان را بنویسید