تعريف Nlgeom ( اثرات غیر خطی ) در آباکوس

تعريف اثرات غیر خطی در آباکوس

در ادامه آموزش های نرم افزار آباکوس می رسیم به تعريف اثرات غیر خطی در آباکوس. جهت اطلاع سریعتر از مطالب ارسال شده در کانال تلگرام تیم دایا عضو شوید.

تعريف اثرات غیر خطی در آباکوس

زماني که شما وارد ماژول Step مي شويد تا حلگر مناسب خود را انتخاب کنيد ، در قسمت مربوط به تنظيمات حلگر با گزينه اي به نام Nlgeom مواجه مي شويد که در حالت Standard به صورت پيش فرض در حالت Off و در مسائل Explicit به صورت پيش فرض بر روي On قرار دارد . حال اين گزينه چه کاربردي دارد و ماهيت آن چيست ؟ در جواب بايد گفت که با فعال کردن اين گزينه به آباکوس مي فهمانيم که اثرات غير خطي مسئله را نيز در نظر داشته باشد . اما اثرات غير خطي خود چه معني دارد ؟ در بعضي موارد و شرايط خاص رفتار مسئله از حالت خطي بيرون آمده و به صورت حالت غير خطي در مي آيد . اين تغيير رفتار ناشي از سه عامل مي تواند باشد .

1 – عامل غير خطي ساز ناشي از خواص مواد : مثلا در شکل زير رفتار ماده تا نقطه تسليم به صورت خطي بوده است ولي بعد از تسليم به صورت غير خطي در آمده است .

2 – عامل غير خطي ساز مربوط به شرايط مرزي : مثلا در شکل زير معادله خيز تير تا رسيدن به تير دوم به صورت خطي مي باشد ولي بعد از رسيدن به تير دوم شرايط مرزي کاملا متفاوت خواهد بود.

 

3 – عوامل غير خطي ساز مربوط به هندسه مسئله : اگر تغيير شکل ها به گونه اي باشد که اثربارگذاري ها تغيير کند در اين صورت رفتار مواد از حالت خطي در خواهد آمد .


توجه داشته باشید که مطالب جدید آموزش نرم افزار آباکوس هر هفته به صورت منظم داخل سایت دایا قابل مشاهده می‌باشند.

آموزش کامل نرم افزار آباکوس در ۵۸۰ دقیقه توسط مهندس سعید حبیبی ( از اعضای موسس سایت دایا )

جهت سفارش از طریق تلگرام یا واتساپ با شماره ۰۹۳۸۰۱۵۰۸۱۳ ارتباط برقرار کنید .

عضویت در کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا (کلیک کنید)

 

دیدگاهتان را بنویسید