آشنایی با انواع فولادها و توضیحاتی در مورد آنها

steel

فولاد (استیل) چیست ؟

آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از 2% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده می شود بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود. افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت می شود اما از مقدار شکل پذیری آن کاسته می شود.

آشنایی با انواع فولادها و توضیحاتی در مورد آنها
آشنایی با انواع فولادها و توضیحاتی در مورد آنها

 

فولادهای ساده کربنی و آلیاژی چیست ؟

فولاد ها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی دسته بندی می‌شوند. در فولادهای ساده کربنی به جز کربن و بعضی از عناصر معمول (سیلیسیوم ، منگنز ، گوگرد و فسفر) عنصر دیگری وجود ندارد. دسته بندی فولادهای ساده کربنی به شکل جدول زير است.

نوع فولاد درصد کربن موارد استفاده
نرم کم تر از 15/ ميخ ، پرچ ، لوله هاي روزنه دار
کم کربن 15/ تا 3/ تيرآهن ، ميلگرد ، چرخدنده
کربن متوسط 3/ تا 6/ شفت ، ميل لنگ ، فنر
پرکربن 6/ به بالا اره ، آچار ، مته ، پيچ گوشتي

تصاویری از کاربرد های فولاد

 اشکال مختلف فولاد
اشکال مختلف فولاد
چرخدنده های فولادی
چرخدنده های فولادی
آچار های ساخته شده از فولاد
آچار های ساخته شده از فولاد

با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می‌شود که خواص بسیار عالی دارند به عنوان مثال با اضافه نمودن کروم به آهن، استیل ضد زنگ یا استینلس استیل (Stainless steel) بدست می آید که در مقابل خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد.

 

چه چیز باعث میشود استينلس استیل ضد زنگ باشد ؟

استیل وقتي ضد زنگ است که حداقل 5/10% درصد کروم داشته باشد پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می‌دهد. این لایه دیده نمی‌شود ولی باعث می‌شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند. مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استینلس استیل را افزایش می دهد.

 

فرق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ چیست ؟

استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸% کروم و 8% نیکل است در صورتیکه استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% و ۲% مولیبدن است .

فرق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶
فرق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

آیا استینلس استیل ها جذب آهنربا می شوند ؟

استینلس استیل های سری ۳۰۰ که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتیکه سری ۴۰۰ که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند.

 

حرف L بعد از نام استیلس استیل مثل 316L  نشانه چیست ؟

حرف L که مخفف کلمه Low carbon بوده بیانگر آن است که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از 3/ % کاهش پیدا کرده است. این مقدار کمِ کربن باعث می‌شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح حضور داشته باشد.

حرف L بعد از نام استیلس استیل
حرف L بعد از نام استیلس استیل

 

آیا استینلس استیل قابل بازیافت است ؟

استينلس استیل صد در صد قابل بازیافت است. استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می‌شود. بین ۶۵ تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می‌گیرد.

استینلس استیل قابل بازیافت است
استینلس استیل قابل بازیافت است

 

آیا استينلس استیل می تواند در دماهای بالا و پایین کار کند ؟

بله استینلس استیل مقاومت بسیار خوبی در مقابل دما های بالا تا ۱۰۰۰ درجه سلسیوس و بسیار پایین تا منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس دارد.

 

نامگذاری‌های استیل ها ( ۳۰۴ ۳۱۶ و … ) توسط چه کسی صورت گرفته است؟

انجمن آهن و فولاد آمریکا AISI برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نامگذاری استینلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و نیز دستورالعمل تولید آنها را عرضه نمود.

 

فولاد CK45 چه نوع فولادی است ؟ 

یک نوع فولاد ساده با کربن متوسط در حدود چهل و پنج صدم درصد که به خاطر قیمت پایین به بعضا برای ساخت محور پمپ مورد استفاده قرار می گیرد به علت کم بودن مقدار کروم در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیست.

 

فولاد داپلکس چیست ؟ 

این نوع فولاد بین ۱۹ تا ۲۸ درصد کروم و پنج درصد مولیبدن داشته و دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی می باشد و به این لحاظ بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا می باشد.

فولاد داپلکس
فولاد داپلکس

نتیجه گیری:

کاربر فولادها واقعا در صنعت حیاتی و قابل احساس است، در حدی که میتوان گفت صنعت بدون وجود فولاد میتواند مدت ها راکد بماند. در این پست سعی کردیم اطلاعات تکمیلی در مورد فولاد ها به شما عزیزان دهیم. میتوانید مقالات تخصصی تر را در وبسایت تیم علمی و آموزشی دایا مطالعه نمایید.


در پستی در همین سایت نیز می توانید با انواع چدن ها آشنا شوید.

کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا (کلیک کنید)

 

دیدگاهتان را بنویسید