فرترن یا متلب؟ هدف، نحو، کارایی و قابلیت همکاری

متلب یا فرترن

یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجو های مهندسی مکانیک، انتخاب زبان برنامه نویسی فرترن و یا متلب به عنوان زبان برنامه نویسی مهندسی خود می باشد. در این پست سعی کردیم به صورت کلی این دو نرم افزار رو کنار هم گذاشته و مقایسه کنیم.

FORTRAN و MATLAB هر دو زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالایی هستند که معمولاً در زمینه‌های علمی و مهندسی استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌هایی با هم دارند.

هدف:

FORTRAN به طور خاص برای محاسبات عددی و علمی طراحی شده است، درحالی‌که MATLAB در ابتدا برای دست‌کاری ماتریس و جبر خطی طراحی شده بود. بااین‌حال، MATLAB از آن زمان توسعه‌یافته است تا طیف وسیع‌تری از محاسبات عددی و ابزارهای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را شامل شود در حالی فرترن بعد از سال ۱۹۹۵ میلادی دیگر آپدیت نشده و منسوخ به‌حساب می‌آید.

 

یک نمونه کد فرترن
نمونه از کد ها و نتیجه چاپ شده توسط زبان برنامه نویسی فرترن

نحوه استفاده و کامپایل:

FORTRAN دارای یک نحو سنتی‌تر است، با تمرکز بر کدگذاری و ساختارهای کنترل صریح که برای اجراشدن نیاز به نصب کامپایلر جداگانه دارد که معمولاً در ایران ویژوال استودیو، پلاتو و کامپایلرهای آنلاین به ترتیب بیشترین استفاده را دارند. گاهی ممکن است برای رسم نمودار و یا خروجی‌های غیرعددی نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای دیگری مانند تک پلات شوید.

درحالی‌که MATLAB دارای نحو مختصرتری است و به‌شدت به توابع و عملگرهای داخلی متکی است که با نصب نرم‌افزار متلب (MATLAB) کدها به‌راحتی کامپایل و تمام خروجی‌های موردنیاز نمایش داده می‌شوند.

کارایی:

FORTRAN به دلیل کارایی بالا به‌ویژه در شبیه‌سازی‌های عددی و محاسبات علمی شناخته شده است و اغلب برای پروژه‌های محاسباتی در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود. از سوی دیگر، متلب معمولاً برای نمونه‌سازی و پروژه‌های مقیاس کوچک‌تر استفاده از آن آسان‌تر است.

همچنین متلب دارای محیط راحت‌تری (User friendly) نسبت به فرترن دارد که در نگاه اول باعث جذب‌شدن کاربر به سمت این زبان می‌شود.

آموزش‌های فارسی موجود برای متلب بسیار زیاد و کامل‌تر از آموزش‌های فارسی موجود برای فرترن است، پس اگر مشتاق یادگیری زبان برنامه‌نویسی فرترن هستید، در ابتدا آموزش مقدماتی فرترن وبسایت فرادرس و بعد سرچ کردن به زبان انگلیسی به شما پیشنهاد می‌شود.

قابلیت همکاری:

متلب پشتیبانی گسترده‌ای برای تجسم و دست‌کاری داده‌ها دارد که آن را به انتخاب خوبی برای تجزیه‌وتحلیل و تجسم داده‌ها تبدیل می‌کند. همچنین دارای پشتیبانی داخلی از بسیاری از فرمت‌های فایل است که خواندن و نوشتن داده‌ها از سایر برنامه‌ها را آسان می‌کند. FORTRAN با سایر زبان‌ها و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی سازگاری بالایی دارد، و آن را به انتخاب خوبی برای کارهای محاسباتی پیچیده‌تر که نیاز به رابط با سیستم‌ها یا برنامه‌های کاربردی دیگر دارند تبدیل می‌کند.

در نهایت، انتخاب بین FORTRAN و MATLAB (یا هر زبان برنامه‌نویسی دیگری) به نیازهای خاص پروژه و تخصص برنامه‌نویس بستگی دارد. هر دو زبان نقاط قوت و ضعف خود را دارند و برای انواع مختلف کارها مناسب هستند.


متلب چیست و کاربرد آن کجاست؟

زبان برنامه نویسی فرترن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کانال اطلاع رسانی تیم علمی و آموزشی دایا (کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید