جلسه معارفه رشته مهندسی مکانیک، روز پنجشنبه 29 آبان ماه برگزار گردید و ویدیو ضبط شده آن در آپارات تیم دایا قرار گرفت.

مهندسی مکانیک

علم مهندسی مکانیک چیست؟

مهندسی مکانیک به واقع، شکل عملی کاربرد اصول فیزیکی علم مکانیک است. علم مکانیک به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن‌ها بر اساس مفاهیم بنیادی علم فیزیک و ابزار آن یعنی ریاضی می‌پردازد و عموماً در سه حوزه مکانیک کلاسیک (نیوتنی)، مکانیک کوانتوم و مکانیک نسبیت مطالعه می‌شود. در حقیقت، مهندسی مکانیک بستری برای پیاده‌سازی اصول فیزیکی علم مکانیک و کاربرد آن در صنعت روز با در نظر گرفتن ملاحظات تئوری، عملی و اقتصادی است و عمده توجه آن روی مکانیک کلاسیک قرار دارد.

مهندسی مکانیک طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهد و علوم و فنونی را در بر می‌گیرد که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار،  تولید و ساخت قطعات و ماشین‌آلات، به کارگیری مواد مختلف در ساخت ماشین آلات و همچنین طراحی و کنترل سیستم‌های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی مرتبط هستند.

از مهم‌ترین دستاوردها و جایگاه این رشته در دنیا می‌توان به انواع محاسبات و تحلیل‌های فنی، انواع مدلسازی و شبیه‌سازی‌های نرم‌افزاری و تجربی، طراحی و تهیه نقشه‌های ساخت، تدوین روش و استاندارهای ساخت، تولید و آزمایش تمامی ماشین‌آلات، سازه‌ها و … اشاره کرد.

این رشته برای افرادی مناسب است که علاقه‌مند به فیزیک و ریاضی بوده و از هوش‌ و قدرت‌ تجسمی خوبی نیز برخوردار باشند. به صورت جزئی‌تر می‌توان گفت یک مهندس مکانیک باید به مباحثی همچون محاسبات نیرو، گشتاور، تغییر طول، انرژی، سرعت، شتاب، دما، حرارت و غیره علاقه داشته باشد تا بتواند آن‌ها را برای طراحی و ساخت ماشین‌آلات و قطعات مرتبط به این موارد به کار بندد.

از جمله ماشین‌آلاتی که مهندسان مکانیک در طراحی، ساخت و نگهداری‌شان نقشی موثر را ایفا می‌کنند می‌توان به انواع لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات مکانیکی انواع نیروگاه‌ها، تجهیزات سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، سیستم‌های مکانیکی و کنترلی پالایشگاه‌ها و کارخانجات شیمیایی، تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان‌ها، آسانسورها، سیستم‌های حمل و نقل، انواع ماشین‌آلات تغلیظ و بازیافت و غیره اشاره داشت.

در عین حال مهندسین مکانیک در طراحی و ساخت بازوهای مکانیکی و سیستم‌های تولید، تجهیزات دفاعی مانند تانک، موشک، پهپاد، زیر دریایی، اژدر و پل‌های متحرک نیز نقش ایفا می‌کنند.

با حضور اساتید محترم رشته مهندسی مکانیک

سخنراني جناب اقاي دكتر بابك عبازاده مديرگروه محترم گروه مهندسي مكانيك

سخنراني جناب اقاي دكتر محمد علي مهتدي و معرفي رشته مكانيك گرايش جامداد

سخنراني جناب اقاي دكتر هادي رزقي ملكي و معرفي رشته مكانيك گرايش ساخت و توليد

سخنراني جناب اقاي دكتر توحید ادیبی و معرفي رشته مكانيك گرايش سيالات

 

لینک معارفه در صفحه آپارات تیم علمی و آموزشی دایا

جلسه معارفه رشته مهندسی مکانیک دانشگاه بناب توسط تیم علمی و آموزشی دایا در آبان ماه 1399 برگزار شد.

باتشکر از اساتید گرانقدر:

دکتر بابک عبازاده ، مدیر گروه مکانیک

دکتر هادی رزقی ملکی ، استاد راهنمای نو‌ دانشجویان

دکتر محمد علی مهتدی

دکتر توحید ادیبی

دست اندرکاران

سعید حبیبی : مجری

پویا پرونده : پشتیبان

پویا راستگویان : ویرایش و تدوین

و تیم علمی و آموزشی دایا

جلسه معارفه رشته مهندسی مکانیک، روز پنجشنبه 29 آبان ماه برگزار گردید و ویدیو ضبط شده آن در آپارات تیم دایا قرار گرفت.

درصورت وجود سوال از طریق راه های ارتباطی در صفحه تماس با ما اقدام نمایید

تماس با ما